Судовий збір у трудових спорах – бути чи не бути?

08 вересня 2016 року народними обранцями було зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» (щодо звільнення від сплати судового збору при розгляді трудових спорів)».

 

Як йдеться у пояснювальній записці до даного законопроекту, у зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22 травня 2015 року N 484-VIII суттєво змінено перелік суб'єктів, які відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи у суді.

 

Це стосується власне і трудових спорів, а саме: в редакції Закону, чинній на сьогоднішній день, від сплати судового збору у трудових спорах звільняються лише ті особи, справи яких стосуються питань поновлення на роботі та стягнення заробітної плати.

 

При цьому слід згадати, що попередня редакція даного нормативного акту передбачала, що судовий розгляд всіх без винятку трудових спорів здійснювався без сплати судового збору.

 

Причиною подання обумовленого законопроекту, за словами народних депутатів, є передусім низький рівень платоспроможності громадян, трудові права яких порушено та, в результаті цього, їх незахищеність.

 

«Потрібного наголосити, що сплата значної суми судового збору є непосильним тягарем для працівників в умовах зниження реальної заробітної плати», — йдеться у пояснювальній записці.

Наголошується також і на тому, що працівникам складніше захистити свої права у разі виникнення спору з інших трудових відносин, наприклад при притягненні їх до дисциплінарної або матеріальної відповідальності, безпідставного переведення на іншу роботу, доручення виконання роботи, не передбаченої трудовим договором тощо.

Містяться також і посилання на висновки Державної інспекції України з питань праці стосовно порушень законодавства про працю, які мають місце сьогодні і, на превеликий жаль, стрімко зростають. Серед них найбільше правопорушень виявлено зокрема у питаннях, що стосуються оплати праці, гарантій і компенсацій, порядку звільнення та переведення працівників, у сфері охорони праці, робочого часу та часу відпочинку, порушення трудових прав жінок та неповнолітніх.

 

Враховуючи зазначене, слід наголосити, що такого роду законодавчі ініціативи відносно пільговості сплати судового збору, з посиланнями на відсутність коштів у потенційних позивачів, реєструються у парламенті дуже часто. Однак залишається лише сподіватися, що невдовзі вони все ж будуть підтримані більшістю голосів у парламенті.

ДЖ.:ЗіБ

 

Безкоштовна консультація