Невірно обраний спосіб захисту є причиною відмови у задоволенні позову

09 листопада 2016 року Вищий господарський суд України прийняв Постанову у справі № 922/1044/16. Фабулою даного рішення є відмова у задоволенні позову у зв’язку з невідповідністю обраного позивачем способу захисту передбаченим законодавством, а також і те, що позивачем не доведено факту порушення його прав та законних інтересів.

Відтак, як встановлено матеріалами справи, позивач звернувся до господарського суду у якому просив визнати такими, що втратили чинність Державі акти на вічне користування землею, видані колгоспам. В обґрунтування позову вказував на те, що оскаржувані державні акти, як документи на право користування землею юридичних осіб, що припинили свою діяльність, втратили свою чинність, а використання відповідачем оскаржуваних актів в якості правовстановчих документів створює загрозу правам та інтересам позивача як орендаря земельних ділянок.

Рішенням першої інстанції позовні вимоги було задоволено, однак апеляційна інстанція, з висновками якої погодилася колегія судді ВГС України, рішення скасувала та у позові відмовила, виходячи з наступного.

Право кожної особи на захист свого порушеного права, його невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства закріплено статтею 15 Цивільного кодексу України. Якщо буде встановлено, що заявлені вимоги за своїм змістом не відповідають матеріально-правовим способам захисту права суд приймає рішення про відмову у позові.

Як встановлено судами, чинним законодавством не передбачено такого матеріально-правового способу захисту права, як визнання акта таким, що втратив чинність.

Відтак, наголошує у своєму рішенні ВГС України, враховуючи встановлене, апеляційний господарський суд правомірно відмовив у задоволенні позову у справі, що розглядалася, через невідповідність обраного позивачем способу захисту передбаченим законодавством і те, що позивачем не доведено факту порушення його прав та законних інтересів внаслідок прийняття оспорюваних Державних актів.

Безкоштовна консультація