Обшук? Зверніть увагу

Дефініцію одної зі слідчих дій - обшуку, розкривають положення ст. 234 Кримінального процесуального Кодексу України, відповідно до яких обшук проводиться тільки на підставі ухвали слідчого судді (з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого) і надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Перед початком проведення обшуку, копія ухвали повинна бути пред’явлена особі, яка володіє житлом чи іншим володінням, а за її відсутності - іншій присутній особі.

Нормами ч. 2 ст. 235 КПК України встановлено, що в даній ухвалі неодмінно має бути зазначено:

- строк її дії (не більше одного місяця з дня постановлення ухвали),

- особу, яка подала клопотання про обшук,

- положення закону, на підставі якого постановляється ухвала,

- володіння особи, що має бути піддане обшуку,

- особу-власника чи користувача такого володіння,

- речі, для виявлення яких проводиться обшук.

Слід пам’ятати, що обшук проводиться виключно в рамках ухвали слідчого судді - лише особи, зазначені в ній, мають право проводити обшук – в протилежному випадку, слідча дія є незаконною, а відтак усі відомості, встановлені цією слідчою дією, не можуть бути доказами в кримінальному провадженні, оскільки вони отримані всупереч вимогам КПК України.

Це саме стосується і переліку речей та документів, які мають значення щодо розгляду кримінального провадження, дозвіл на відшукання та вилучення яких має бути чітко встановлено слідчим суддею в ухвалі. Однак при цьому, слідчому або прокурору надається право на тимчасове вилучення речей та документів, які не зазначені в ухвалі слідчого судді. В такому випадку слідчий повинен зробити опис речей та документів, та зазначити, що вони тимчасово вилучаються і, у строк 48 годин з моменту їх вилучення, слідчий або прокурор повинен звернутися до слідчого судді з клопотанням про арешт такого майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.

 

В процесі здійснення обшуку слідчий, прокурор має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення обшуканого житла чи іншого володіння особи чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати документи, тимчасово вилучати речі, які мають значення для кримінального провадження, здійснюючи всі ці дії з обов’язковою участю не менше двох понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксування відповідної слідчої (розшукової) дії.

Сподіваємося, що у разі виникнення непередбачуваної ситуації, дана стаття допоможе сформувати юридично грамотний підхід для захисту власних інтересів, однак при цьому наголошуємо, що кожна особа перед початком обшуку має право заявити клопотання про намір скористатися правовою допомогою, а також вимагати від слідчого або прокурора вжити належних заходів для забезпечення присутності під час проведення обшуку осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені чи порушені.

Безкоштовна консультація