Останнє слово у питанні визначення категорії складності об’єкта будівництва залишається за ДАБІ

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України 4 березня 2014 року у справі № 21-433а13, перевіривши наявні доводи, дійшла висновку про неоднакове застосування судами касаційних інстанцій положень ст. 32 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» при вирішенні питання щодо правомірності визначення органом архітектурно-будівельного контролю категорії складності об’єкта будівництва.

Як йдеться у Постанові, відповідно до зазначеної статті, усі об’єкти будівництва за складністю архітектурно-будівельного рішення та/або інженерного обладнання поділяються на I, II, III, IV і V категорії складності, яка визначається відповідно до будівельних норм та державних стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об’єкта будівництва.

Віднесення об’єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва.

Порядок віднесення об’єктів до IV і V категорій складності визначається Кабінетом Міністрів України.

Здійснивши аналіз приписів наведеної статті у системному зв’язку з іншими нормами Закону та Порядку, Суд отримав підстави для висновку, що вона встановлює загальне правило визначення категорії складності об’єкта будівництва. У випадках же, коли проектна документація на об’єкт будівництва відсутня чи об’єкт їй не відповідає, віднесення такого об’єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності належить до компетенції органу державного архітектурно-будівельного контролю, а саме Державної архітектурно-будівельної інспекції України та її територіальних органів.

Наголошується також і на тому, що визначення категорії складності об’єкта будівництва за відсутності проектної документації, у якій би було зазначено відповідну категорію, не віднесено до компетенції жодного іншого державного органу.

Відтак, враховуючи зазначені положення законодавства, Верховний Суд України погодився з позицією судів попередніх інстанцій про наявність у Інспекції повноважень на віднесення об’єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності.

Безкоштовна консультація