Правові аспекти земельної ділянки під багатоквартирним будинком

З часу набрання чинності Земельним кодексом України та Законом України «Про ОСББ» питання оформлення земельних прав під багатоповерховими будинками стали більш досконало врегульованими на законодавчому рівні.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», земельні ділянки під наявними будинками формуються з урахуванням прибудинкової території, необхідної для обслуговування такого будинку.

Як вказано в дефініції, прибудинковою територією слід вважати територію навколо багатоквартирного будинку, визначену на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації, у межах земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди, що необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Права на землю під багатоквартирним будинком закріплено ст. 42 Земельного кодексу України, відповідно до положень якої:

земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками;
земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками;
розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації;
у разі знищення (руйнування) багатоквартирного будинку майнові права на земельну ділянку, на якій розташовано такий будинок, а також належні до нього будівлі, споруди та прибудинкова територія, зберігаються за співвласниками багатоквартирного будинку.

Скористатися правом на отримання земельної ділянки під багатоквартирним будинком можна лише в спільну власність або спільне користування, при цьому, з аналізу законодавства виникає, що найреальнішою є реалізація цього права через ОСББ, для чого потрібно:

Звернутися із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки, де потрібно зазначити орієнтовний розмір земельної ділянки, цільове призначення земельної ділянки, місцезнаходження земельної ділянки, надати графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки (кадастровий план, викопіювання з генерального плану чи детального плану територій або будь-які інші графічні матеріали) та письмову згоду землекористувача.
У разі надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, укласти договір на розробку проекту землеустрою та, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 186 ЗК України, погодити його з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, і структурним підрозділом районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, — виконавчого органу міської ради у сфері містобудування й архітектури. Сформована внаслідок розробки проекту землеустрою земельна ділянка реєструється як об’єкт права в державному земельному кадастрі з присвоєнням їй кадастрового номера та внесенням на публічну кадастрову карту.

Після цього відповідна рада приймає рішення про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки у власність або постійне користування і реєстрація речового права на земельну ділянку відбувається відповідно до норм встановлених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою КМУ від 17.10.2013 р. № 868.

Однак, враховуючи те, що на сьогоднішній день відбувається реформування законодавства України практично у всіх напрямках, змушені зазначити, що вказана стаття носить інформативний характер, а тому, за рахунок тенденції постійних нововведень, процедура отримання земельних ділянок під багатоквартирними жилими будинками може бути уточнена чи змінена.

Безкоштовна консультація