Встановлення земельного сервітуту відбулося

До Верховного Суду України звернулася особа, котра, не погоджуючись з позицією судів попередніх інстанцій щодо встановлення на належній їй ділянці земельного сервітуту, просила їх скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Так, 19 лютого 2016 року (справа № 6-105ц16), розглянувши дану справу, колегією суддів було постановлено Ухвалу про відмову у допуску до провадження даної заяви та вирішено, що встановлення земельного сервітуту відбулося.

Як вбачається з самого тексту рішення, ВС України погодився з тим, що, задовольняючи частково позов, суд апеляційної інстанції, з висновками якого погодився і суд касаційної інстанції, виходив в першу чергу з того, що без встановлення земельного сервітуту на право проїзду через існуючі ворота та незначну частину ділянки особа не мала іншої можливості проїхати до своєї дачної будівлі та землі.

Крім цього встановлено, що задовго до виникнення спору, заявником було виготовлено проект відведення земельної ділянки, яким, зокрема, було запроектовано під'їзд зі сторони вулиці. У висновку управління архітектури та містобудування щодо можливості передачі цієї земельної ділянки у приватну в розділі «сервітути та обмеження по праву власності земельної ділянки» було передбачено сервітут на право проходу через земельну ділянку суміжного землекористувача. В ситуаційній схемі та на плані меж зон обмежень і сервітутів земельної ділянки містилися умовні позначення межі та площі земельної ділянки, що відводилася у приватну власність, межі та площі земельної ділянки, на якій діяв сервітут. У відомості вирахування площ угідь земельної ділянки, яка відводилась у власність, зокрема, у контурній відомості землекористування площа контурів певна площа ділянки значилася «під проїздами, проходами та площадками».

Підсумовуючи, колегія суддів наголосила, що такий сервітут є найменш обтяжливим, оскільки сервітутне право проходу та проїзду через ділянку заявника не встановлюватиме для нього, як власника обслуговуючої ділянки, додаткових суттєвих обмежень та обтяжень при користуванні ділянкою.

Безкоштовна консультація